Historia i wyjątkowe atuty Stronia Śląskiego

Stronie Śląskie to niewielkie miasto zlokalizowane w województwie dolnośląskim, w dolinie trzech rzek. Morawka, Sienna Woda i Biała Lądecka, dzielą miejscowość tworząc tym samym siatkę kanałów, doskonałych do spływów kajakowych. Baza noclegowa w tym miejscu rozlokowana jest wśród bystrych nurtów i zielonych zakątków kurortu. Bezkonkurencyjne noclegi proponują tu wypoczynek w komfortowych hotelach i ośrodkach wypoczynkowych o wysokim standardzie (zobacz – noclegi Stronie Śląskie). Pobyt w dolnośląskiej miejscowości to czas spędzony w sposób aktywny, umożliwiający zwiedzanie.

Stronie Śląskie to stosunkowo młoda miejscowość mimo, że pierwsze wzmianki o osiedlonych tu mieszkańcach sięgają roku 1344. Dopiero w wieku XIX rozwój przysporzył jej popularności na terenach Polski południowo-zachodniej. Wówczas nastąpił znaczny rozwój przemysłu w tych stronach, oparty w głównej części na obecności huty szkła (zobacz – więcej Huta Szkła Violetta). Po 1945 roku Stronie Śląskie zyskało dzisiejszy wydźwięk, dzięki odkryciu rudy uranu i fluorytu oraz rozrostowi działalności huty. Po 1967 roku miejscowość zyskała prawa miejskie i postawiła na zwiększenie działalności w zakresie wypoczynkowym. Obecnie miejscowość doceniana jest przez turystów głównie w sezonie zimowym, kiedy to mają okazję korzystać z licznych wyciągów narciarskich, na położonej w pobliżu Górze Czarnej, a także niedużej odległości od Śnieżki.
 

Najciekawszymi atrakcjami w Stroniu Śląskim są naturalne uwarunkowania, wartościujące spędzony tu czas. Wspomnieliśmy już o wyciągach, które pozwalają wygodnie korzystać ze stoków górskich. Nie zabraknie nam też okazji do letnich rozrywek. Latem turyści mogą korzystać z przyjemnego kąpieliska w rejonie Zalewu Stara Morawa. To ciekawa oferta sportów wodnych i innych atrakcji. Konieczne jest podkreślenie obecności najbardziej znanej propozycji, a więc Jaskini Niedźwiedziej, która stanowi obecnie rezerwat przyrody. Jej głównymi atutami jest biały marmur, zdobiący ściany jaskini, niezwykła flora, otaczająca zewnętrzne partię oraz wyjątkowe zwierzęta zamieszkujące te strony. Dużym zaskoczeniem może być obecność wykopalisk zwierząt plejstoceńskich, ukazujących obraz tych stron, sprzed kilku tysięcy lat. To jedna z najciekawszych i najpiękniejszych jaskiń w Europie, która każdego roku odwiedza blisko 100 tysięcy osób. Stronie Śląskie to wyjątkowy w skali kraju kurort, który zapewnia wygodny wypoczynek urozmaicony ciekawą ofertą rozrywki. Jej elementy pozwalają zapoznać się z przeszłością miejscowości oraz cudowną rekreacją, wśród malowniczych górskich terenów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>