Mały kościółek na Pęksowym Brzyzku – Zakopane

Oprócz nieskończonej ilości szlaków turystycznych i przeróżnych ciekawych miejsc i atrakcji w Zakopanem i w jego okolicach, mamy tu wiele kaplic i kościołów wybudowanych w podhalańskim stylu. Najbardziej klimatyczne są oczywiście te, które powstały w minionych epokach. Jednym z takich jest na przykład Kościółek na Pęksowym Brzyzku pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Tuż obok znajduje się cmentarz, który jest najstarszym cmentarzem w całym Zakopanem.

Ziemia, na której powstały kościółek wraz z cmentarzem, należała kiedyś do Jana Penksa i to właśnie jemu miejsce to zawdzięcza swą nazwę. Sam budynek jest niewielki – składa się tylko z małej sieni oraz jednej nawy. Cmentarz nazywany jest czasem po prostu starym cmentarzem lub Cmentarzem Zasłużonych. Znajduje się tam około 500 nagrobków, a każdy z nich należy do osób, które w jakiś sposób przysłużyły się miastu – są tam groby między innymi artystów, pisarzy i poetów takich jak Witkacy, Kazimierz Przerwa-Tetmajer oraz Kornel Makuszyński. Można powiedzieć, że pochówek na tym cmentarzu to prawdziwy zaszczyt, którego nie każdy mógł dostąpić. Obok przy plebanii znajduje się siedziba sióstr Felicjanek oraz przedszkole.

Wizytę ułatwia turystom baza noclegowa (Zakopane ➪), dzięki której możemy w Zakopanem zostać na dłużej i odwiedzić więcej tych wspaniałych miejsc. Warto zwrócić uwagę na ofertę willi "Ornak" znajdującej się jedyne 100 metrów od znanych dobrze wszystkim Krupówek. Fakt, że obiekt mieści się w samym sercu Zakopanego, oznacza łatwy dostęp do wszystkich atrakcji miasta. Dzięki temu nawet w deszczowe dni zjeść możemy ciepły, regionalny posiłek w znajdujących się nieopodal karczmach i restauracjach.

Innym niewątpliwie ciekawym miejscem może być willa "Siklawa", nazwana od najwyższego wodospadu w Tatrach (informacje ➪). Klienci tego miejsca mogą skorzystać ze zniżek na baseny termalne w Białce Tatrzańskiej oraz na stoki narciarskie. Ponadto obiekt mieści się w bardzo spokojnej i cichej okolicy miasta, dzięki czemu możemy odpocząć po całodziennych wędrówkach po górach.

Zakopane posiada wiele miejsc, które przyciągają turystów z całej Polski, a także i świata. Jest to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnik sztuki, aktywności fizycznej oraz błogiego lenistwa, a także innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>