Sianożęty – nadmorska wieś nieopodal Ustronia Morskiego

Cisza zakłócana jedynie falami wzburzonego Morza Bałtyckiego i świergotem morskich ptaków – to spotka każdego turystę w Sianożętach. Położone są pomiędzy Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem, na Wybrzeżu Słowińskim.

Przed II wojną światową, Sianożęty, jak całe Zachodnie Pomorze przynależały do Niemiec. Poprzednia nazwa to Zigebberg, co oznacza Kozią Górę. Nową nazwę nadali im Polscy osadnicy, przybyli praktycznie z całej Polski. Choć Sianożęty mają wybitnie letniskowy charakter, trudno określić je mianem kurortu. Jest to typowa wieś nadmorska korzystająca z ogromnego zainteresowania turystów. Pierwsi letnicy w Sianożętach pojawili się jeszcze przed II wojną światową. Prawdziwy rozkwit turystyki w tej miejscowości nastąpił jednak dopiero w latach 70-tych. To wtedy powstały pierwsze ośrodki wczasowe, a baza noclegowa zaczęła się rozrastać i dziś oferuje szeroki wachlarz kwater (Sianożęty noclegi) do wynajęcia.

Wypoczynek w najpopularniejszych polskich nadbałtyckich kurortach przypomina niekiedy drogę przez mękę. Niektórzy turyści są gotowi wstać nawet o 6 rano, by zająć najlepsze miejsca na plaży. W Sianożętach nie ma o tym mowy. Niewątpliwą wygodą tego miejsca jest to, że noclegi można wynająć niemal nad samą plażą. Nie trzeba przedzierać się przez hordy turystów, nie trzeba wstawać wcześnie rano, by zając najlepsze miejsce. Każdy turysta może tu liczyć na odrobinę przestrzeni. Znajdą się oczywiście tacy, którym spokój, cisza i nieśpieszny klimat miejscowości będzie doskwierał. O rzut beretem jest wiele bardziej rozrywkowe Ustronie Morskie. Wystarczy przejść kilometr wzdłuż plaży, by znaleźć się w centrum rozrywki. Zaledwie 10 km od Sianożęt znajduje się też Kołobrzeg – prężnie rozwijający się kurort.

W pobliżu znajduje się poradzieckie lotnisko w Bagiczu. Niegdyś stacjonowały tu wojska radzieckie. Przez wiele lat teren był niemal całkowicie opustoszały. Od 2012 roku służy prywatnym samolotom a nawet helikopterom. Turyści w sezonie mogą stąd odbyć podróż samolotem i podziwiać piękny nadmorski krajobraz z lotu ptaka. Nieopodal lotniska znajdują się również jedne z najstarszych dębów w Polsce. To właśnie w okolicach Sianożęt rośnie słynny „Bartek“.

W Sianożętach polecamy czas spędzać aktywnie. Piękna pod względem krajobrazowym okolica sprzyja rowerowym wycieczkom i pieszym spacerom. Sianożęty nie są dla wszystkich. Osoby, które wolą miejski zgiełk i hałas nie będą się tu czuły dobrze. Ktoś, kto kocha przyrodę, morski klimat i bliskie obcowanie z naturą, Sianożętami będzie zachwycony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>