Wędrówki piesze w okolicach Augustowa

Co roku w sezonie przybywa do Augustowa mnóstwo osób, które chcą spędzić urlop w pięknym rejonie Podlasia [https://pl.wikipedia.org/wiki/Podlasie]. Wprawdzie ta miejscowość i jej okolice słyną głównie z uprawiania sportów na wodzie, ale ci, którzy chcą aktywnie wypocząć w inny sposób, również znajdą tu dla siebie niemało możliwości. Przede wszystkim wyznaczono tu szereg turystycznych szlaków pieszych i rowerowych, które prowadzą po ciekawej krajoznawczo i przyrodniczo Puszczy Augustowskiej. Można tu poruszać się na świeżym powietrzu, doskonale przy tym wzmacniając organizm. Z Augustowa do puszczy wychodzi wiele tras wycieczkowych. Tutejsze lasy łączą się z połaciami drzewostanu na Białorusi oraz Litwie, tworząc tym samym ogromne zalesione kompleksy zielone, zwane płucami Europy. Mijając po drodze liczne oczka wodne i spacerując brzegami jezior, turyści spotykają tu cenne ekosystemy, a przede wszystkim unikalne torfowiska, leżące na bagiennych terenach.

Najsłynniejszym podmokłym rezerwatem jest zapewne Dolina Rospudy, znana z cennej fauny i flory oraz niedawnych kontrowersji związanych z budową infrastruktury transportowej. Puszczę Augustowską porastają głównie iglaki, takie jak sosny oraz świerki. Te drzewa oczyszczają w okolicy powietrze, które po przepłynięciu przez szeroki pas zieleni zostaje mocno przefiltrowane. Ponadto przesycają je olejki eteryczne z tutejszych drzew, które pomagają zdezynfekować i oczyścić układ oddechowy każdego wędrowca. Kanał Augustowski, łączący ze sobą Niemno i Wisłę, ciągnie się przez ponad 100 kilometrów. Żeglugę pomiędzy tymi rzekami, które płyną na różnych wysokościach, umożliwia system śluz regulujących poziom wody w poszczególnych odcinkach konstrukcji. Można więc przespacerować się brzegiem kanału, obserwując przepuszczanie statków przez śluzy oraz podziwiając mnóstwo kajaków i żaglówek płynących wzdłuż przekopu. Równolegle do plaży augustowskiej prowadzi również przyjemny deptak, który pozwala na obserwację życia miasta w czasie marszu. Nie od dziś wiadomo, że umiarkowany ruch to zdrowie. Dlatego też tak wielką popularnością cieszą się spacery i wędrówko piesze po szlakach turystycznych. Warto tu wykupić sobie noclegi [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,augustow,0.html], Augustów jest bowiem miejscowością przez którą przechodzi wiele tras, które prowadzą przez najpiękniejsze odcinki Puszczy Augustowskiej. Można tu świetnie wypocząć maszerując godzinami na świeżym powietrzu.

One thought on “Wędrówki piesze w okolicach Augustowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>